Світ потопає у біовідходах
лише 3% їх переробляють та використовуються повторно.
Proin enim blandit.
На сьогоднішній день є чимало підприємств
які займаються утилізацією відходів ПВХ, ПЕТ пляшки, макулатури, пластику тощо.
Але потенційними факторами негативного впливу на навколишнє природне середовище є кілька типів відходів виробництва продукції сільського господарства: органічні відходи рослинництва, органічні відходи тваринництва та птахівництва, біовідходи (трупи тварин та птиці, нутрощі, кістки, кров).
На сьогодні
в Україні практично не існує жодного населеного пункту, на території якого не було б жодного скотомогильника, що активно використовувалися до 70-х років.
Фактично землі, на яких розташовувалися такі поховання, на десятиліття викреслені із розряду придатних до використання, а влаштування нових забороняється відповідно до Законодавства. Також часто рештки тварин залишають на смітниках чи просто неба десь у полі, що стає причиною забруднення грунту, підземних вод і повітря, чого робити ні в якому разі НЕ МОЖНА.
Незаконне і безконтрольне поховання біологічних відходів
їх викид в звичайні сміттєві контейнери
з подальшою відправкою на полігони ТПВ може стати причиною появи і поширення різних інфекційних захворювань, загального забруднення навколишнього середовища, погіршення екологічної, епідемологічної, епізоотологічної обстановки.
Організація переробки біовідходів
на спеціалізованих заводах дозволить не тільки знизити екологічне навантаження в регіонах, а й додатково отримати сухі корми рослинного і тваринного походження, багаті протеїном і вуглеводом, вкрай необхідні для потреб тваринництва. Сировиною для виробництва цих потрібних в промисловості і сільському господарстві продуктів, будуть служити відходи рослинного і тваринного походження.
В якості вхідних сировинних компонентів можуть бути використані наступні відходи:
1. Рослинні компоненти сільськогосподарських культур:
стебла зернових та технічних культур, кошики і стебла соняшнику, стрижні кукурудзяних качанів, картопляна мезга, трава бобових культур, відходи сінажу та силосу, відходи виноградної лози, чайних плантацій, стебла тютюну.
2. Відходи зернопереробної промисловості:
висівки, відходи при очищенні і сортуванні зернової маси (зернові відходи), зернова смітна домішка, травмовані зерна, щуплі і пророслі зерна, насіння дикорослих рослин, некондиційне зерно.
3. Відходи консервної, виноробної промисловості та фруктові відходи:
шкірка, насіннєві гнізда, дефектні плоди, відходи винограду і цитрусових, відходи кабачків, обрізані кінці плодів, макуха, дефектні кабачки, відходи зеленого горошку (бадилля, стулки, розсип зерн, биті зерна, шматочки листя , стулки), відходи капусти, буряка, моркви, картоплі.
4. Відходи цукрової промисловості:
буряковий жом, меляса, рафінадна патока, фільтраційний осад, буряковий бій, хвостики буряка.
5. Відходи пивоварної і спиртової промисловості:
сплав ячменю (щуплі зерна ячменю, полова, солома та ін. Домішки), полірувальні відходи, частинки подрібненої оболонки, ендосперму, биті зерна, солодове пил, пивна дробина, меляса, крохмалисті продукти (картоплі та різних видів зерна ), після спиртова барда, бражка.
6. Відходи чайної промисловості:
чайний пил, кмітливості, волоски, черешки.
7. Відходи ефіроолійної промисловості:
відходи трав’янистої і квіткового сировини.
8. Відходи масложирової промисловості:
соняшникове лушпиння, бавовняне лушпиння.
9. Відходи кондитерської та молочної промисловості.
У тваринницьких господарствах
на підприємствах м’ясної, рибної, молочної, біологічної, шкірно-сировинної промисловості, в медичних і ветеринарних установах, митних терміналах, на продовольчих базах, ринках, а також в сільських населених пунктах завжди утворюються біологічні відходи (трупи всіх видів тварин, відходи переробки худоби, птиці, риби, молока, шкіри, вилучені харчові продукти), що є найціннішим сировиною для виробництва кормів і кормових добавок з високим вмістом легкозасвоюваного протеїну, жиру, макро- і мікроелементів.
Сировина встигає пройти кілька стадій обробки: теплову, стерилізацію, знезараження. Обов’язковою умовою є використання рослинного наповнювача (борошномельні відходи, зерно, висівки і т. д.)
Характеристики отриманого продукту після переробки на лінії
Отримана продукція має наступні характеристики:
- Вологість не більше 14%;
- Протеїн – 14-65% (залежить від виду перероблюваних відходів і рослинного наповнювача);
- Термін зберігання – в мішках не менше 12 місяців;
- Бакобсеменність – зазвичай менше 20 тис. Од. (При допустимій нормі 500 тис.од.); (Залежить від виду перероблюваних відходів і рослинного наповнювача);
- Обмінна енергія порядку 290-310 ккал в 100 г продукту. (Залежить від виду перероблюваних відходів і рослинного наповнювача); Накопичено позитивний досвід її використання при годівлі птиці, свиней, риби, хутрових звірів, ВРХ.
Процес екологічно чистий
Відсутні викиди, а також згубний запах, який супроводжує традиційну переробку в котлах-утилізаторах.
Крім підведення електроенергії, не потрібні парогенератори і вода. Не потрібна і додаткова сушка одержаної продукції.
Технологічний процес переробки складається з подрібнення відходів, їх змішування з наповнювачем, охолодження та пілетування готового продукту. Кінцевий продукт може бути використаний в якості повного раціону або як основний інгредієнт для включення в найрізноманітніші раціони корми птиці, свиней, риби, хутрових звірів, ВРХ.
Завдяки поєднанню температурного режиму, тиску, тимчасового фактору, продукт, після його обробки в технології, перетворюється в стерильний однорідний і стабілізований корм.
Життєстійкість бактерій, як грам-позитивних, так і грам-негативних, цвілі і збудників захворювань піддавалися численним перевіркам, в результаті чого було з’ясовано, що процес ефективно знищувала або дезактивувати до безпечних рівнів всі мікроорганізми.
Крім цього, було проведено ряд досліджень, в результаті яких було встановлено, що процес не тільки знищує цвіль, але і знижує рівень афлотоксину. Було встановлено, що обробка продукту в умовах високих температур і в стислі терміни може денатурувати афлотоксини та мікотоксини, чиї антипоживні властивості негативно впливають на фізіологічний стан і ріст тварин і птиці.
Процес
1. Сортування по морфологічному стану та сепарація води. Приготування суміші згідно рецепту.
2. Загрузка суміші у транспортер для подальшої переробки.
3. Процес переробки (20-40 хвилин)
4. Охолодження стерильного однорідного продукту виходу.
5. Просіювання та фасування.
Як впливає розроблений технолонічний процес на:
Універсальний біологічний корм (УБК)
Кормова добавка УБК – натуральна, екологічно чиста, біологічно активна і готова до безпосереднього використання кормова добавка для підвищення поживної, вітамінно-мінеральної, ферментної і лікувально-профілактичної цінності комбікормів або раціону тварин, птахів і риби
Доцільно використовувати як основний компонент при виробництві комбікормів в певному співвідношенні згідно ГОСТу, як добавку до грубих рослинних кормів або ж в суміші з подрібненим фуражним зерном, висівками, зерновими відходами. Кормова добавка УБК містить целюлозно – глюкозно – ксиланазной ферментний комплекс, який являє собою очищений позаклітинний білок і здатний до глибокої деструкції як клітинних стінок, так і окремих структурних полісахаридів рослин: целюлози і геміцелюлози, в т.ч. глюконату, ксилана, і таким чином, УБК підвищує засвоєння сирого протеїну і вуглеводів, резервну лужність крові і її біохімічні показники, покращує баланс поживних речовин раціону. Більш повно витягуються поживні речовини і вивільняється енергія.
Крім того, застосування кормової добавки УБК
надає кормам привабливий запах – житнього хліба, збуджує апетит, підвищується ефективність використання і поїдання інших кормів.
Енергетичні і ферментні витрати на засвоєння корму знижуються в 1,3-1,5 разів. УБК має лікувально-профілактичним і стимулюючим ефектом для кишкового тракту, імунної та кровотворної систем, а також сприяє видаленню шкідливих речовин з організму, підвищується стійкість проти захворювань. Поліпшуються смакові якості м’яса.
Кормова добавка УБК абсолютно безпечна у використанні, не викликає алергічних симптомів та інших побічних явищ або протипоказань. Виробництво комбікорму на основі кормової добавки УБК На основі УБК може бути проведений практично будь-який (за якісними і зоотехнічним параметрам) повнораціонний комбікорм для свиней, ВРХ, птахів і риби.
Комбікорми володіють абсолютно унікальними якісними показниками:
високою біологічною активністю, а його перетравлення характеризується більш стислим за часом процесом травлення і високим рівнем засвоюваності. Таким чином, продуктивність годування і ефективність вирощування тварин, птахів і риби при використанні комбікорму на основі кормової добавки УБК на 15-20% вище, ніж при згодовуванні аналогічних за характеристиками комбікормів, приготовлених за традиційною технологією.
Крім того, комбікорм має лікувально-профілактичним і стимулюючим ефектом для імунної, кровотворної систем і кишкового тракту, а також сприяє видаленню шкідливих речовин з організму (солей важких металів, радіонуклідів тощо).
На відміну від класичної технології високотемпературного гранулювання, комбікорм, виготовлений за цією технологією, проходить низькотемпературне гранулювання без використання пару. Що виключає деструкцію білка і забезпечує збереження вітамінів в кормі навіть при тривалому зберіганні. Комбікорм згодовується за традиційними зоотехнічними нормами і правилами, абсолютно безпечний у використанні, не викликає алергічних симптомів та інших побічних явищ або протипоказань.
На закінчення варто сказати, що потенційно можливі доходи господарств від використання кормових добавок, отриманих з власних біологічних відходів, можуть бути порівнянні з доходами від реалізації основних продуктів виробництва.
Біологічне добриво
При висіванні зернових культур біологічне добриво вноситься у грунт разом з насінням у гранульованому виді (гранула діаметром до 3мм ) у кількості 175кг на 1 га.
Перевагою даного добрива являється:
- Відсутність насіння бурянів
- Миттєвий ефект при рості зерна
- Ефект поживності для рослини діє на протязі 2-3 років
- Відсутність хімічних складових у добриві що дозволяє отримувати ЕКО продукцію
- Низька вартість
- Збільшення врожайності
Біологічно-органічне паливо
В Україні зараз гостро стоїть питання поліпшення енергоефективності та розвитку відновлюваної енергетики. Головне завдання – знизити залежність не лише від газу, але й від такого палива як деревина, вугілля, торф. З огляду на те, що Україна має значний потенціал в аграрному секторі, виробництво біоорганічного палива в країні має надзвичайні перспективи.
Калорійність палива (згідно звіт № 070226-19) :